Avrasya OSB Yabancı Yatırımcıların Radarında

Yerli ve yabancı yatırımcılar AVRASYA OSB’de buluşuyor!


Marmara Bölgesi’nin en büyük üretim gücü olma hedefiyle faaliyetlerine başlayan Avrasya OSB; tedarik ve pazarlara yakın merkezi konumu, güçlü altyapısı, Avrupa standartlarına sahip gelişmiş teknolojisi, yatırımcılara yönelik cazip teklif ve fırsatları, doğaya saygılı enerji kaynakları ve insan yaşamına uygun sosyal donatı alanlarıyla bölgede öne çıkıyor.


Günümüz koşulları altında özellikle yatırımcıların baş etmek zorunda kaldığı bürokratik engel veya zorlaştırıcı unsurları ortadan kaldıran Avrasya OSB’de, bürokrasi yok, kamulaştırma yok. Sahip olduğu bu avantajlarla yatırımcıların ilgisini çeken Avrasya OSB, küresel ölçekli yabancı yatırımcıların da radarına girmiş bulunuyor. Son dönemde Alman, Hollanda ve İtalyan yatırımcılarından talep alan bölge, yurtdışından talep toplamaya devam ediyor.


Sürdürülebilir ve çevreci yapılanma

Avrupa standartlarında yüksek teknoloji ile donatılan Avrasya OSB’de yatırıcımlar kolaylıkla yatırımlarını gerçekleştirebiliyor. Avrasya OSB’de kamulaştırma sorunu da yaşamayan yatırımcılar, herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmadan güvenle faaliyetlerine başlıyor. Ayrıca bölge içinde uygulamaya konulan ring ve servis avantajlarıyla 7 milyona yakın nüfusuyla kayda değer işgücü potansiyeline sahip olan Avrasya OSB’de kalifiye ve yetişmiş eleman sorunu da minimize ediliyor. Yatırımcıların 2. ve 3. Bölge teşvik avantajlarından yararlanma imkanı sağlayan Avrasya OSB; doğaya ve insana saygılı, sürdürülebilir yapılanması ile çevreci yapısıyla dikkat çekiyor.


Sürdürülebilir enerji kaynakları sayesinde yatırımcılara maliyet avantajı sağlayan Avrasya OSB, sahip olduğu lojistik konumuyla da yatırımcılar açısından bir cazibe merkezidir. İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Sakarya illerinin merkez noktasında bulunan Avrasya OSB, değerli konumu ve rahat ulaşım avantajlarıyla talep toplamaya devam ediyor. Osmangazi Köprüsü ile İstanbul ve Bursa’ya hızlı ulaşım imkânı olan Avrasya OSB’den Ambarlı’dan Topçular’a başlayan RO-RO taşımacılığı ile limanlara, serbest bölgelere ve Gümrük Müdürlüğü’ne çok daha kısa sürede ulaşmak mümkün. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İzmir otoban bağlantılarına yakınlığı ile karayolu ulaşımının yanı sıra deniz ve havayollarına ulaşım kolaylığı da sağlayan Avrasya OSB, yatırımcılarını bekliyor.


2019 yılında 110 bin metrekarelik ilk etap faaliyete geçiyor.

Ağırlıklı olarak tekstil sektöründe faaliyet gösteren Avrasya OSB, Marmara Bölgesi’nin tekstil sektöründe faaliyet gösterecek tek Organize Sanayi Bölgesi olma özelliğini taşıyor. Hali hazırda Avrasya OSB’de; 112 sanayi parselinin 7’si tahsis edilmiş konumdadır.


Öte yandan LCW markası Avrasya OSB’de 300 bin metrekarelik inşaat çalışmasına başladı. 2019 yılının son çeyreğinde 110 bin metrekarelik ilk etabın faaliyete geçmesi öngörülüyor. Gerek Avrasya OSB gerekse GİOSB içindeki sekiz firmanın inşaatı ise henüz planlama aşamasındadır. Bölgenin yeni üretim üssü olma amacıyla üretime başlayan Avrasya OSB, 2019 yılında; istihdam, yatırım, teknoloji, yeni sektörler konusunda hedef ve programlarına hız verdi.  2019 son çeyreğinde 1. Etap altyapı çalışmaları tamamlanacağı öngörüsünde bulunan Avrasya OSB yetkilileri, son çeyrekte faaliyete geçecek ve inşaata başlayacak olan firmaların bulunduğunu açıkladı.


İnovatif üretim ile firmalar gücüne güç katacak.

Avrupa standartlarında yüksek teknoloji ile donatılan Avrasya OSB, başta bölge ekonomisi olmak üzere ülke ekonomisinde belirleyici ve kritik önem taşıyacak. Bu anlamda sürekli gelişen küresel ekonomilere ve katma değerli üretimin yanı sıra AR-GE ve inovasyona vurgu yapan uzmanlar, Türkiye’nin bu yöndeki üretimine yıllardır dikkat çekiyor. Avrasya OSB, orta vadede etap etap kurulması planlanan Teknopark ile AR-GE çalışmaları, bilimsel esaslı teknolojik üretim hatları ile işaret edilen inovatif üretime de katkı sunacak. Özellikle Teknopark çalışmaları ve Ar-Ge merkezleri ile firmaların gücüne güç katmayı hedefleyen Avrasya OSB; modern, güvenli, kontrol edilebilir ve yönetilebilir bir sistem olan Galeri Sistemi ile inovasyonun en harika örneklerinden biri konumundadır.  Sistem, Avrasya OSB yatırımcılarına; işletme, revizyon, bakım ve yönetim maliyetleri açısından kayda değer avantaj sağlamanın önünü açacak.

0 Yorum var

Henüz yorum yok!

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.