Organize Sanayi Bölgesi Bilgi Portalı Yeni Özellikleri İle Açıldı!

Yazılım ve tasarım olarak yenilenen “OSB Bilgi Portalı” yeni özellikleri ve ayrıntılı rapor araçlarıyla OSBÜK bünyesinde kullanıcılara tanıtıldı. OSB’lerin parsel, yönetim, imar gibi birçok verilerinin bir araya toplanması ve çevrim içi bir platform olarak tasarlanan portal, 1-3 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen bir lansmanla Organize Sanayi Bölgesi müdürleri ve katılımcıların kullanımına açıldı.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından OSB Müdürlükleri’ne yönelik düzenlenen, “OSB Mevzuatı Bilgilendirme Paneli’nin’’ ikincisi 1-3 Mayıs 2019 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. OSB Bölge Müdürleri’ne 2019 yılı Şubat ayında yayınlanan OSB Mevzuatı’nın getirdiği yeni düzenlemelerin anlatıldığı program kapsamında gelişen teknoloji ile birlikte atılan adımlar hakkında bilgilendirme yapıldı.Ayrıca OSB’lerdeki ada, parsel bilgileri, parsel tahsis bilgileri, tüketim bilgileri gibi verilere rahat ve kolay ulaşım sağlanabilecek OSB Bilgi Portalı’nın lansmanı yapılarak konuyla ilgili ayrıntılı bir sunum gerçekleştirildi.

Söz konusu toplantıya; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSBÜK Başkan Yardımcısı Ali Bahar, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Ünsal, Tahir Nursaçan, Mustafa Yağlı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanları, Şube Müdürleri ile OSB Bölge müdürleri katıldı.

“Yatırımcıyı doğru yere yönlendirmeliyiz.”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSB’lerin Türkiye’nin üreten gücü olduğunun altını çizdi. Bu gücü geliştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Büyükdede, OSB’lerin çatı kuruluşu olan OSBÜK ile yakın çalışmalar yaptıklarını ve bakanlık olarak Türk sanayisinin gelişimi yönünde yaptıkları çalışmalara değindi. OSBÜK tarafından çalışmaları tamamlanan ve OSB’lerdeki ada-parsel bilgileri, parsel tahsis bilgileri, tüketim bilgileri gibi verilere ulaşılabilecek OSB Bilgi Portalı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Büyükdede, OSB Bilgi Portalı’nın sanayimizin doğru gelişimi için kritik önemde olduğunu söyledi.

OSB Bilgi Portalı’nın Bölge Müdürlükleri tarafından mutlaka güncellenmesi gerektiğine ve globalleşen pazarlarda teknolojik altyapının önemine vurgu yapan Hasan Büyükdede, söz konusu portal ile OSB’lerdeki boş parsel ve binaların görüntülenebileceğini anlattı. Büyükdede, şunları aktardı: “Özellikle boş parsellerimizin yeni yatırımcılara tahsis ederek, üretim gücümüzü artırmalıyız. Yurt genelinde toplam 300 bin hektar alanda sanayimiz var. Bunun tamamını kontrol etmek durumundayız. Türkiye’de girişimci bilgi sistemini çok iyi kurmalı ve yatırımcıyı doğru yere yönlendirmeliyiz. İşte OSB Bilgi Portalı bunun için kayda değer önem taşıyor.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Hasan Büyükdede’nin ardından  kısa bir konuşma yapan Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ise doğru kararlar vermenin ancak doğru ve güncel bilgi ile mümkün olacağını belirterek, OSB Bilgi Sistemi’nin önemine dikkat çekti.

Başkandan OSB’lerde yeni dönem vurgusu:

Toplantıya katılanlara teşekkür ederek, sözlerine başlayan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’de hali hazırda 80 şehirde 329 OSB bulunduğu, bu OSB’lerde faaliyet gösteren yaklaşık 50 bin fabrikanın olduğunu ve bir milyon 900 bin insana doğrudan istihdam sağlandığını kaydetti. OSB’lerin Cumhuriyet tarihinin en başarılı üretim kümelenmeleri ve doğru bir rejim olduğunu belirten Kütükcü, OSBÜK olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte bu yapının rekabet gücünü artırmak için aralıksız çalıştıklarını hatırlattı. Kütükcü, “OSB’ler olarak yatırımcılarımıza tahsis ettiğimiz planlı sanayi alanları ile, verdiğimiz alt yapı-üst yapı hizmetleriyle Türk sanayisine hizmet ediyoruz. Ancak önümüzdeki dönem OSB’lerimiz için çok daha kritik. Önümüzdeki dönem sadece parsel tahsis eden değil, bunun ötesine geçen; sanayicilerimize finans gibi, ihracat gibi, yenilikçi üretim gibi alanlarda daha fazla destek veren bir dönem olacak” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından istişare bölümüne geçilen toplantıda OSB’lerde; imar, enerji, emsal, mesleki eğitim gibi birçok konuda görüşmeler gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın temsilcileri OSB Bölge Müdürleri’nin sorularına cevap verdi.

 

OSBÜK “OSB Bilgi Portalı” özellikleri:

– İstenilen yer ve zamanda tüm mobil cihazlardan veri girişi ve raporlama yapılabilecek.

– Harita katmanı üzerinde il bazında arama ve bulma işlemi sağlanabilecek.

– Genişletilebilir ve sürdürülebilir yapısı ile gelmesi muhtemel talepler üzerinden geliştirilebilir yapıya sahip.

– Dinamik ve modern mimarisi ile görsel bir zenginliğe sahip.

– Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Safari, MS explorer, MS Edge gibi WEB tarayıcılar ile tam uyumlu.

– Sistem içerisinden üretilen tüm raporların html, xml, excel, pdf formatlarına dışa aktarımı mümkün.

– Veriler, OSBÜK tarafında tam kontrol yetkisiyle bulut tabanlı veri merkezinde güvenilir şekilde saklanabilecek.