TÜRKİYE’NİN SANAYİSİ VE KALKINMASINA ÖNCÜLÜK EDİYORUZ

organize-sanayi-bölgesi-yapılanmaları

Osbük Başkanı Memiş Kütükcü’ye göre Organize sanayi bölgeleri uygulaması ülkemizin sanayileşme konusunda ortaya koyduğu en önemli üretim rejimidir. İlk olarak 1961 yılında Bursa’da OSB kavramı ile tanışan ülkemiz, OSB’ler konusunda hızla yol almıştır. Şu anda ülkemizin 80 vilayetinde organize sanayi bölgemiz bulunuyor. Bu organize sanayi bölgelerimizin her biri kendi şehirlerinde üretimin ve istihdamın kaynağı haline gelmiş durumda. Bugün gerek yerli yatırımcılar gerekse uluslararası yatırımcılar açısından “Türkiye’de nereye yatırım yapılır” sorusunun net cevabı, OSB’dir. Geçtiğimiz yarım asra damgasını vuran, ülkemizin sanayi üretiminde lokomotif rol alan organize sanayi bölgelerimizin her birini aslında birer şehir olarak değerlendirmek gerekiyor. Öyle ki bugün OSB’lerimiz sadece fabrikaların olduğu, sadece üretim yapılan alanlar olarak değerlendirilmemeli. OSB’ler mesleki ve teknik liseleri ile kreşleriyle birer eğitim merkezi, teknokentleri ile birer teknoloji üretim merkezi, restoran, otel gibi yatırımlarla birer yaşam alanıdırlar. Dolayısıyla bu alanların, doğru bir şekilde kurgulanması, gerek sanayinin planlı gelişmesi gerekse şehircilik anlayışının rekabetçiliği açısından çok önemli bir hale gelmiştir.

 

OSB’ler teknoloji geliştirme kapasitesine destek vermeyi sürdürecek. 

 

Dünyada akıllı şehirlerin, otonom araçların konuşulduğu, yeni sanayi devriminin fiilen başladığı bu dönemde organize sanayi bölgelerimizin de artık niteliklerini artırmanın vakti

geldi. Yarım asırdan fazladır sanayimizi yönlendiren, üretimin, istihdamın ve ihracatın lokomotifi haline gelen OSB’lerimiz, gelecek asrın Türkiye’sine de rehberlik edecek potansiyele sahip. OSB’lerimizin, Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesine daha önemli katkılar sunabileceğine tüm kalbimle inanıyorum. Özellikle 1 Temmuz 2017’de yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi ile birlikte OSB’lerimiz için artık yeni bir sayfa açıldı. OSB’lerdeki sanayicilerimiz bu paketle TRT payı, emlak vergisi, ot bedeli, hafta sonu çalışma izni gibi pek çok yükten kurtuldu. 2002 yılında kurulan OSBÜK, bu paketle birlikte özel hukuk tüzel kişilik kazanarak, tüm OSB’leri kucaklayan, daha güçlü bir şekilde temsil eden yepyeni bir kurumsal kimliğe kavuştu. Tüm bunları aynı sepete koyarak değerlendirdiğimizde OSB’ler elde edecekleri yeni kazanımlarla birlikte artık daha nitelikli sanayi üretimlerinin yapıldığı, yatırımcısına daha nitelikli ve daha verimli hizmet üreten kurumlar haline gelecektir. OSBÜK olarak, her zaman üretenlerin yanındayız. Ülkemizin bugününün de geleceğinin de sanayi üretiminde olduğunu çok iyi biliyor, tüm çalışmalarımızı bu anlayışla gerçekleştiriyoruz. Temelde tek amacımız var; Türkiye’nin sanayiyle kalkınmasına öncülük etmek.

0 Yorum var

Henüz yorum yok!

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.